Uzay Çatı Sistemleri

Uzay çatı sistemleri yapılarda bulunan geniş açıklıkları dikey konumda bulunan taşıyıcılar olmadan ve esnek bir şekilde geçilmesini sağlayan sistemlerdir. Bu çatı sistemleri üç boyutlu hiperstatik yapıda bulunur. Stabilite değerleri oldukça yüksektir. Farklı geometrilerde olan açıklıkların kolon olmadan geçilmesi kapalı mekan olarak kullanılmasında oldukça etkili yöntemlerdir. Prefabrike standart elemanlarının bir araya gelerek oluşturduğu, tasarım, üretim ve kurulum süreçlerinin kısa olması ve işçilikte hatanın çok az olması avantajlarındandır.

Albayrak Yapı olarak ihtiyacınız olan her an sizlerin hizmetindeyiz. Tüm çalışmalarımızı deneyimli ekibimiz ile yapıyoruz. Bugüne kadar yüzlerce çalışmayı tamamlayıp müşterilerimize büyük bir memnuniyetle teslim etmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Kurumsal çalışmalarımıza ait görüntülerin tamamı için whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Farklı düzlemlerde olan üç boyutlu çubukların tek bir noktada birleşmesi ile oluşan modüler sistemlere uzay çatı sistemleri denir. Bu sistemler uzun süredir yaygın olarak kullanılır, oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir. Standart çelik konstrüksiyon çatı sistemleri günümüzde yerini uzay çatı sistemlerine bırakmaya başlamıştır. Geçilecek açıklığa göre tasarımlar yapılırken, tek yönlü büyük açıklığa sahip fabrika, depo ve hangar yapılarında uzay kiriş olarak yapılabilir. İki yönlü büyük açıklıklar içinde modüller birleşerek uzay çatı sistemleri oluşturulabilir. Mimari olarak küresel, piramit, silindirik ve çok katlı olabilirler.


Uzay Çatı Sistemleri Nerede Tercih Edilir?Fabrika, spor salonu, sinema, okul, uçak hangarı, depo, laboratuvar ve sanayi tesisleri gibi farklı uygulama alanları sunarak oldukça geniş bir sahada kullanım imkanı sunar. Sistemler oldukça profesyonel olsa da uygulamaları maddi açıdan uygundur. Estetik açıdan dekoratif olması kullanım seçeneklerini çoğaltır. Yapılan analizlerde yük değerleri çalışmanın yapıldığı bölgeye göre farklı mevzuatlar sunabilir. Yaygın bir şekilde kullanılan uzay çatı sistemlerinde titiz çalışmalar ile proje verileri elde edilmelidir. Tasarımların ekonomik olmasının yanında bir avantajı da üst seviye bir güvenlik sağlamasıdır.

Daha fazla bilgi edinmek istediğinizde lütfen Albayrak Yapı web sitesinde bulunan iletişim numarasını arayın.

Uzay kafes sistemler iki uçlarına konik parçalar kaynatılmış olan ve çubuk olarak adlandırılan çelik boruların, içlerine yerleştirilen cıvatalar ile çelik birleşim kürelerine tespiti yolu ile üç boyutlu olarak oluşturulmaktadır. İmalatın tamamı atölyede hazırlanıp şantiyede montajı yapılacak şekilde dizayn edilmektedir. Sistem boru, küre, cıvata aşık ve mesnet elemanlarından oluşmaktadır.

UZAY KAFES SİSTEMLERİN DİĞER SİSTEMLERE GÖRE AVANTAJLARI

Üç boyutlu hafif bir yapısı olduğu için büyük açıklıkları , küçük yüksekliklerle geçebilme özelliğine sahiptir.

İki yönlü büyük açıklık geçilebildiği için ortada kullanım alanı artmaktadır

Yapının durumuna göre dört bir tarafta 15 ´ er metrelik konsollar düzenlenebilmektedir.

İmalat ve montaj yönünden az sayıda farklı elemanı olması sebebiyle büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Neden Uzay Çatı Sistemleri Tercih Edilmelidir?

Uzay çatı sistemleri pek çok konuda avantaj sağlar, kullanımı oldukça mantıklıdır. Avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

1-    Mimari tasarımları ile bütün geometrik şekillerin oluşturulmasına imkan sağlar,
2-    Üç boyutlu bir sistem olduğu için diğer yöntemlere kıyasla daha hafiftir,
3-    Üretim ve kurulumu diğer sistemlere göre daha kısadır,
4-    Montaj yapılacak alanda yer tasarrufu sağlar,
5-    Yapı içinde kullanılacak sistemlerin kurulumu oldukça basittir,
6-    Hafif sistemler olduğu için nakliye konusunda ekonomiktir,
7-    Prefabrik bir üretim olduğu için korozyona karşı önlemleri üretim sürecinde alınır,
8-    Dört mevsim inşası için uygundur,
9-    Civatalar sayesinde sabitlendiği için farklı konumlarda tekrar kurulum sağlanabilir.

Uzay çatı sistemleri sunduğu avantajlardan dolayı yakın zamanda oldukça sık kullanılır hale gelmiştir. Tasarımında mühendis ve teknik ekibin bulunması ilk sürecin önemli olduğunu belirtse de imalat aşamasından sonra oldukça pratik bir tasarım haline geliyor. Sunduğu kolaylıkların yanı sıra estetik ve sıra dışı görüntüsü ile oldukça etkileyicidir. Çatı sistemleri ile ilgili hizmet veren firmalardan yardım alarak uygun fiyata kaliteli uzay çatı sistemleri tasarlatabilirsiniz.

Türkiye´nin öncü firması ALBAYRAK YAPI´dan teklif almak isterseniz, iletişim sayfasında yer alan numara veya whatsapp hattı aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

 
Bizim İşimiz
Uzman Kadro ve Ücretsiz Keşif